Bilgi

Airdrop Nedir?

single-image

Airdrop, dijital para piyasasına yeni girecek kripto paraların, herhangi bir ücret alınmadan dağıtılması işlemine denir.Airdrop’un mantığı, piyasaya yeni sunulacak kripto paraların, dijital para sektöründe tanıtımını yapmak, projeye yatırımcı toplamak ve arz talep ilişkisi üzerinden, piyasada kendi kripto-paralarının rağbet görmesini sağlamaktır.

KYC ve AML nedir?

“Neden bazı airdroplara katılım için Kimlik ve/veya Adres yollamak zorundayız?”
Bu makalede cevaplanacak.

KYC, yani Know Your Customer Policy (Müşterini Tanı Politikası) kapsamınca, ödeme alacağınız veya alım-satım yapacağınız bir borsa platformu, blockchain tabanlı bir şirket sizden Kimlik bilgilerinizi istiyor çünkü bu yasa gereği zorunlu tutuluyor. Tabi güvenilir olup olmadıkları konusuna gelecek olursak, şirket kayıtlarının gerçekliği tarafımızca kontrol ediliyor. Bunu Telegram Sohbet Topluluğumuz içerisinde paylaşıyoruz.
Örnek: A Türk Kripto Para Borsasının vergi no’sundan, resmi gazete şirket ilanından, mersis verilerine kadar paylaşıyoruz ki aklınızda soru işareti kalmasın. Yabancı platformlar için de aynı şekilde doğrulamalar yapıyor, durum değerlendiriyoruz.

Türk Kripto-Para Borsalarının sizden özellikle ikametgah adresi istemesinin de sebebi budur. 5549 Sayılı “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun” ve 6415 sayılı “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun” gereği sizin kim olduğunuzu ve olası şüpheli bir işlemde bildirmeleri gerektiğinden ötürü bu uygulamaları sürdürüyorlar.

AML, yani Anti-Money Laundering Policy (Kara Para Aklama Politikası) yine yukarıdaki durumda anlattığım şekilde çalışır.

Dünyanın en büyük Kripto Para Borsa platformlarında da bu özellik yaygın bir politika olarak kullanılır. Hatta İlgili Borsanın ismini bir kağıda yazar, imza atarsınız ve bu kağıt, kimliğiniz ile birlikte selfie atmanız da istenebilir. Amaç kullanıcıyı doğrulamak, hem hesabın doğru bir kişiye yani bot/robot olmayan birine ait olduğunu kanıtlamak hem de AMLdurumunda yetkililere rapor vermek üzerinedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.